İHA-2 Ticari İnsansız Hava Aracı Pilotu Eğitim Programı / Uzaktan Eğitim

Eğitimin Kodu

SMİH-803

Eğitimin Süresi

Toplam Eğitim Süresi: 88 Saat

Teorik Eğitim Süresi:   85 Saat

Uygulamalı Eğitim Süresi:3 Saat 

Eğitim Yöntemi

Eğitim, belirlenen gün ve saatlerde uzaktan eğitim öğretim sistemimiz üzerinden, canlı olarak sanal sınıf ortamında yapılacaktır. 

Kapadokya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Öğretim sistemine masa üstü, diz üstü bilgisayarlardan, tablet ve cep telefonundan erişmek mümkündür. Kullanıcı dostu olan sistemin işleyişi ile ilgili tüm katılımcılara detaylı bilgilendirme e-posta yoluyla yapılacaktır.

Katılımcılar ders esnasında sorularını, kendi tercihlerine göre görüntülü, sesli ve yazılı olarak iletebilecek, derse aktif olarak katılabileceklerdir.

Her bir katılımcıya kullanıcı adı ve şifre tanımlanacak olup, belirlenen gün ve saatlerde derse bizzat bağlanmaları ve dersleri tamamlamaları gerekmektedir. Derse katılım performansları sistem tarafından kullanıcı bazında takip edilmekte olup, eğitime bağlı kalma süreleri, izleme ve takip verileri ile yoklama durumları SHGM ile paylaşılacaktır.

Eğitimin Hedefi

İnsansız hava aracı kullanacak pilotların ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoritelerinin düzenlemelerine uygun biçimde havacılık emniyeti bilinciyle eğitim almalarını ve İHA-2 sınıfı pilotluk eğitiminin teorik bilgi kısmı için sertifikalandırılmalarını sağlamaktır.  

Üniversitemiz teorik eğitim için yetkilendirilmiş olup, İHA-2 pilot lisansı gerekliliklerinden 36 saatlik uçuş eğitimi bu eğitimin kapsamı dışındadır. Uçuş eğitiminin SHGM tarafından yetkilendirilmiş İHA ve sistemlerinin üreticisinden veya yetkili temsilcisinden alınması gerekmektedir.

Hedef Grup

Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) ile 150 kg arasında ticari amaçlı insansız hava aracı kullanmak isteyen 18 yaşından büyük herkes katılabilir.

Katılımcı Sayısı

En az 12, en fazla 30 kişidir.

Özel Şartlar

Eğitime kesin kaydını yapan tüm katılımcıların eğitim başlamadan önce;

 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış olun İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatında (SHT-İHA), İHA-2 sınıfı pilot olmak için istenen gereklilikler konusunda bilgi sahibi olduğuna ve kabul ettiğine dair taahhütname,
 • Kimlik fotokopisi (üzerine "İHA-2 Eğitim Başvurusu içindir" ibaresi yazılmalıdır)

Taahhütnameyi imzalayarak kimlik fotokopisi ile birlikte taranmış halini iha@kapadokya.edu.tr adresine, belge asıllarını;

Kapadokya Üniversitesi

İHA Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi

50420 Mustafapaş- Ürgüp/ Nevşehir

adresine göndermeleri gerekmektedir.

Değerlendirme ve Belgelendirme

Eğitimlere katılım zorunludur.

Her bir katılımcıya kullanıcı adı ve şifre tanımlanacak olup, belirlenen gün ve saatlerde derse bizzat bağlanmaları ve dersleri tamamlamaları gerekmektedir. Derse katılım performansları sistem tarafından kullanıcı bazında takip edilmekte olup, katılımcıların derslere en az %90 oranında canlı katılım sağlamaları gerekmektedir. Toplam 360 dakikadan fazla eğitimi canlı izlemeyenlere, 360 dakikadan az olan kaçırdıkları dersi asenkron olarak izleyip tamamlamayanlara sınavda başarılı olsalar dahi sertifika düzenlenmeyecek, eğitim ücreti iade edilmeyecektir.

Eğitim sonunda sınav yapılacak olup geçme notu 100 üzerinden 70 olarak uygulanacaktır.

70 altı puan alanlara ücretsiz bir sınav hakkı daha tanınacaktır.

Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara;

 • İHA- 2 Teorik Eğitim Sertifikası
 • Radyo ve Telsizle Haberleşme Sertifikası

verilecektir.

Eğitim Takvimi

Başlangıç Tarihi : 1 Mart 2021 Pazartesi

Bitiş Tarihi           : 16 Mart 2021 Salı

Hafta sonu 09:30-18:00 arası 8 ders, hafta içi 09:30-18:00 saatleri arasında belirlenecek saatlerde, konulara göre günde 4-5-6-7 ders yapılacaktır.

Eğitim 16 günde tamamlanacaktır. 

Detaylı takvim kesin kayıt yapan katılımcılarımız ile paylaşılacaktır.

Eğitim İçeriği

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan MEB bünyesinde onaylanan eğitim içeriğine uygun olarak, talimatta yer alan sürelerde verilecektir.

MEB bünyesinde onaylanan eğitim içeriğine ulaşmak için tıklayınız. 

 • İHA Tanıtım
 • İtki Sistemleri
 • Aviyonik Sistemler
 • Operasyonel Usuller
 • Uçuş Planlama ve İzleme
 • Meteoroloji Bilgisi
 • Havacılık Kuralları
 • Seyrüsefer
 • Uçuş Prensipleri
 • Operasyonda İnsan Faktörü
 • Operasyonda İletişim Usulleri
 • Kontrol, Bakım ve Onarım

Kayıt İşlemleri

Kesin kayıt işlemleri için son tarih 25 Şubat 2021 Perşembe saat 18:00’dir. Bu tarihe kadar kesin kayıt işlemlerinin ve ödemenin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Eğitim ücreti Kapadokya Üniversitesi hesabına EFT/Havale yolu ile yapılabileceği gibi ödeme sayfamız üzerinden kredi kartı ile de yapılabilir. Bonus, Maximum, World, CardFinans, Ziraat Bankkart kredi kartı sahiplerine eğitim ücretini peşin fiyatına 4 eşit taksitle ödeme imkânı sunulmuştur.

Eğitim ücretini kredi kartı ile ödemek isteyen katılımcılarımız SATIN AL kısmına tıklayarak sayfamıza üye olmalarının ardından ödeme sayfamıza yönlendirileceklerdir. Ödeme işleminin başarıyla sonuçlanmasının ardından, özel şartlar bölümünde belirtilen evrakları iha@kapadokya.edu.tr göndermenizle kesin kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bir sorunla karşılaşmanız halinde iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir iha@kapadokya.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. (Kapadokya Üniversitesi eğitim satın alım işleminizle ilgili sizden telefonda veya e-posta yoluyla kredi kartı bilgilerinizi talep etmez.)

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımıza e-posta üzerinden “Eğitim Başvuru Formu” gönderilecektir.

Kesin kayıt işleminin tamamlanabilmesi için söz konusu başvuru formunun eksiksiz olarak doldurularak imzalanması ve ödeme dekontu ile özel şartlar bölümünde belirtilen evraklarla iha@kapadokya.edu.tr e- posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımız için hesap bilgilerimiz;

Kapadokya Üniversitesi

(Alıcı kısmına yazılmalıdır.)

TR70 0006 2001 0410 0006 2978 01

(IBAN)

Açıklama kısmına eğitime katılacak kişinin ADI-SOYADI ve katılmak istediği eğitimin adı (İHA-2 Uzaktan Programı) yazılmalıdır.

Kayıt iptalleri için son tarih 26 Şubat 2021 Cuma saat 10:30’dur. İptal taleplerini önce sözlü bildirilmesi ardından yazılı olarak talebin iha@kapadokya.edu.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Belirtilen süre içinde gelen iptal taleplerinde ücret iadesi kesintisiz olarak yapılacaktır. (*) Bu tarihten sonra gelen iptal talepleri dikkate alınmayacak, ücret iadesi yapılmayacaktır. 

Eğitimin açılıp açılmayacağı bilgisi kesin kayıt yaptıran katılımcılara 26 Şubat 2021 saat 12:00’den itibaren bildirilecektir. Eğitimin açılmaması durumunda ödemesini yapan katılımcılara ücretleri kesintisiz iade edilecektir. (*)

26 Şubat 2021 saat 14:00 itibariyle eğitime kesin kayıt yaptıranların listesi SHGM gönderilecektir. 

(*) İade işlemlerinde kredi kartından ödeme yapanlara iadeleri kredi kartlarına, EFT/Havale ile ödeme yapanların iadeleri dekontta yer alan IBAN’a yapılacaktır.

Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için;

Eğitim Başvuru Formunu doldurabilir, - girdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden size en kısa sürede dönüş yapılacaktır -

iha@kapadokya.edu.tr adresine e-posta gönderebilir,

0384 353 5009 – 1192 Dahili / 0216 588 0010 / 0530 143 9886 / 0537 598 6671 numaralı telefonlarımızdan bizi arayabilir ya da whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Eğitim ücreti kişi başı ücret olup, KDV Dahildir.

 • En az 2 kişiden oluşan gruplara eğitim ücreti üzerinden %10,
 • Kamu personeli, diğer Üniversitelerin öğrenci ve çalışanlarına %10
 • KÜN çalışan, öğrenci ve mezunlarına eğitim ücreti üzerinden %20 indirim uygulanacaktır.

Uygulanan indirim hakları birleştirilemez, sadece bir alandaki indirimden yararlanabilirsiniz.

Grup indirimi dışındaki indirimlerden yararlanabilmek için geçerli kurum kimlik kartınızın fotokopisini sem@kapadokya.edu.tr adresime göndermeniz gerekmektedir.
İndirimden yararlanmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.Kapadokya SEM E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız