Sıcak Hava Balonu - Yer Ekibi Üyelerine Yönelik Eğitim Paketi

Eğitimin Kodu

SMBS-807

Eğitimin Süresi

Sıcak Hava Balonu Eğitimi : 12 Saat 

Emniyet Yönetim Sistemi Eğitimi : 4 Saat 

İnsan Faktörleri Eğitimi : 4 Saat 

Yangından Korunma ve Yangınla Mücadele Eğitimi : 4 Saat 

Toplam Eğitim Süresi : 24 Saat / 5 Gün 

Eğitim Yeri

Eğitimin teorik dersleri Üniversitemizin Mustafapaşa- Nevşehir yerleşkesinde, 

Sıcak Hava Balonu Eğitimi içeriğinde yer alan 6 saatlik uygulama dersi, Göreme Balon Kalkış alanında gerçekleştirilecektir. 

Eğitimin Hedefi

Sıcak hava balonu işletmeciliği sektörünün nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamaktır.

Üniversitemiz, Sıcak Hava Balonları Uçuş Tedbirleri Genelgesi kapsamında Sıcak Hava Balonu Yer Ekibi Sertifika Eğitimi konusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün 02.09.2013 tarihli yazısı ile yetkilendirilmiştir.

Hedef Grup

Sıcak hava balonu sektöründe yer ekibinde çalışmak isteyen, daha önce "Sıcak Hava Balonu Yer Ekibi Eğitim Sertifikası" almamış, 18 yaşından büyük herkes katılabilir.

Katılımcı Sayısı

En az 25 kişinin katılımı ile sınıf açılacaktır.

Kontenjanımız 30 kişi ile sınırlıdır.

Gelen başvuru sayısının 30'un üzerinde olması durumunda; kesin kayıt tarih sırasına göre ilk 30 kişi eğitime alınacak, diğer başvuru sahipleri ileri tarihte açılacak ilk eğitim listesine aktarılacaktır.

Ön Şart

Tüm katılımcıların Kapadokya Üniversitesinde “GÜVENLİ KAMPÜS” kapsamında ve İçişleri Bakanlığının 20.08.2021 tarihli genelgesi uyarınca alınan önlemlere uyacaklarını beyan ve taahhüt etmeleri gerekmektedir. 

Söz konusu önlemlerin ve uyalması gereken kuralların yer aldığı taahhütname metnini okumak için tıklayınız.

Değerlendirme ve Belgelendirme

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 1 Mayıs 2021 tarihinde yayımlanan SHT-BALON RUHSAT talimatına göre Balon İşletmelerinde Yer Ekibi Üyesi olarak görev alacakların; 

- Sıcak Hava Balonu,  

- Emniyet Yönetim Sistemi, 

- İnsan Faktörleri, 

- Yangından Korunma ve Yangınla Mücadele 

Eğitimlerini alması ve bu eğitimleri aldığını belgelemesi gerekmektedir. 

Eğitimlere katılım zorunludur. Katılımcıların belge alabilmesi ve varsa eğitim sonunda yapılacak sınava hak kazanabilmesi için, eğitimlere en az %90 oranında katılım sağlaması gerekmektedir. Bir katılımcı Sıcak Hava Balonu eğitiminde en fazla 1 ders, Emniyet Yönetim Sistemi, İnsan Faktörleri, Yangından Korunma ve Yangınla Mücadele eğitimlerinde en fazla 20 dakika  devamsızlık yapabilir. Bu kurala uymayan katılımcılar, varsa eğitim sonunda yapılacak sınava katılma ve belge alma hakkını kaybetmiş olur, eğitim ücret iadesi yapılmaz. Eğitimlerini tamamlamak için yeni açılacak eğitimlere kayıt yaptırmaları ve eğitim ücretini ödemeleri gerekir. 

Sıcak Hava Balonu, Emniyet Yönetim Sistemi, Yangından Korunma ve Yangınla Mücadele eğitimleri sonunda sınav yapılacak olup geçme notu 100 üzerinden 70 olarak uygulanacaktır.

70 altı puan alanlara ücretsiz bir sınav hakkı daha tanınacaktır.

Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara ve katılım şartını sağlayanlara SHGM onaylı 4 eğitime ait belge düzenlenecektir. 

Eğitim Takvimi

Başlangıç Tarihi: 1 Kasım 2021 Pazartesi 

Bitiş Tarihi         : 5 Kasım 2021 Cuma

4 farklı eğitimin toplam süresi 24 saattir, ilave 3 saat sınavla 5 günde tamamlanmaktadır. 

Detaylı ders programı kesin kayıt yaptıran katılımcılarla paylaşılacaktır. 

Eğitim İçeriği

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 1 Mayıs 2021 tarihinde yayımlanan SHT-BALON RUHSAT talimatına göre Balon İşletmelerinde Yer Ekibi Üyesi olarak görev alacakların alması zorunlu olan eğitimlere göre içerik oluşturulmuştur. 

Sıcak Hava Balonu Eğitimi

 • Balon Genel Bilgisi (Teorik)
 • Balon Genel Bilgisi (Uygulama)
 • Acil Durum Uygulamaları
 • Temel Telsiz Kullanımı ve Haberleşme
 • Bölge Coğrafyası ve Çevre Koruma Bilinci

Emniyet Yönetim Sistemi Eğitimi; 

 • Havacılıkta Emniyet Yönetimi ve Temel Kavramlar
 • Emniyet Yönetim Sistemi Mevzuatı ve Gereklilikleri
 • Kazalardaki Neden-Sonuç İlişkisi ve Hata Modelleri
 • Tehlike Raporlama

İnsan Faktörleri; 

 • İnsan Hatası 
 • Hata Yönetimi
 • İnsan Faktörleri 
 • İnsan Performansı 

Yangından Korunma ve Yangınla Mücadele 

 • Yangınma Tanımı
 • Yangın Çıkış Sebepleri 
 • Yangın Sınıfları 
 • Söndürme Teknikleri ve Hareket Tarzları 
 • Özel Yangın Ekipleri 
 • İhbar Verme Süreleri 
 • Kurtarma ve Taşıma Usulleri 
 • Yangın Söndürme Cihazları ve Kullanımı

Kayıt İşlemleri

Kesin kayıt işlemleri için son tarih 27 Ekim 2021 Çarşamba saat 18:00’dir. Bu tarihe kadar kesin kayıt işlemlerinin ve ödemenin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Eğitim ücreti Kapadokya Üniversitesi hesabına EFT/Havale yolu ile yapılabileceği gibi ödeme sayfamız üzerinden kredi kartı ile de yapılabilir.

Not: Covid-19 Tedbirleri kapsamında;

 • Muhasebe birimimiz nakit tahsilat kabul etmemektedir. Ödemenizi EFT / Havale veya kredi kartı ile internet üzerinden yapmanız gerekmektedir.
 • SEM Ofisimiz şahsi başvuru kabul etmemektedir. Başvurularınızı kredi kartı ile ödeme seçeneğini kullanarak elektronik ortamda yapabilir veya e-posta aracılığı ile kolaylıkla bize ulaştırabilirsiniz.

Eğitim ücretini kredi kartı ile ödemek isteyen katılımcılarımız SATIN AL kısmına tıklayarak sayfamıza üye olmalarının ardından ödeme sayfamıza yönlendirileceklerdir. Ödeme işleminin başarıyla sonuçlanmasının ardından kesin kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bir sorunla karşılaşmanız halinde iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir sem@kapadokya.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. (Kapadokya Üniversitesi eğitim satın alım işleminizle ilgili sizden telefonda veya e-posta yoluyla kredi kartı bilgilerinizi talep etmez.)

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımıza e-posta üzerinden “Eğitim Başvuru Formu” ve “Covid- 19 Önlemlerine Uyum Taahhütnamesi" gönderilecektir.

Kesin kayıt işleminin tamamlanabilmesi için söz konusu başvuru formunun ve taahhütnamenin eksiksiz olarak doldurularak imzalanması ve ödeme dekontu ile sem@kapadokya.edu.tr e- posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımız için hesap bilgilerimiz;

Kapadokya Üniversitesi

(Alıcı kısmına yazılmalıdır.)

TR70 0006 2001 0410 0006 2978 01

(IBAN)

Açıklama kısmına eğitime katılacak kişinin ADI-SOYADI ve katılmak istediği eğitimin adı (Yer Ekibi) yazılmalıdır.

Kayıt iptalleri için son tarih 28 Ekim 2021 Perşembe saat 10:30’dur.  İptal taleplerinin önce sözlü bildirilmesi, ardından yazılı olarak sem@kapadokya.edu.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Belirtilen süre içinde gelen iptal taleplerinde ücret iadesi kesintisiz olarak yapılacaktır. (*) Bu tarihten sonra gelen iptal talepleri dikkate alınmayacak, ücret iadesi yapılmayacaktır.

Eğitimin açılıp açılmayacağı bilgisi kesin kayıt yaptıran katılımcılara 28 Ekim 2021 Perşembe saat 14:00’den itibaren bildirilecektir. Eğitimin açılmaması durumunda ödemesini yapan katılımcılara ücretleri kesintisiz iade edilecektir. (*)

(*) İade işlemlerinde kredi kartından ödeme yapanlara iadeleri kredi kartlarına, EFT/Havale ile ödeme yapanların iadeleri dekontta yer alan IBAN’a yapılacaktır.

Detaylı bilgi almak ve eğitime başvurmak için;

Eğitim Başvuru Formunu doldurabilir, - girdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden size en kısa sürede dönüş yapılacaktır -

sem@kapadokya.edu.tr adresine e-postalarınızı gönderebilir,

0384 353 5009 – 1192 Dahili / 0216 588 0010 / 0537 598 6671 numaralı telefonlarımızdan bizi arayabilir ya da whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Eğitim ücreti kişi başı ücret olup KDV Dahildir.

Eğitimin Ücreti

450,00 TL'dir.

SATIN AL

Kapadokya SEM E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız