Temel İlk Yardım Eğitimi

Eğitimin Kodu

SMSS-801

Eğitimin Süresi

Teorrik ve Uygulama Eğitimi Süresi : 16 Saat

Teorik ve Uygulama Sınavı               :  4 Saat

Eğitimin Yeri 

Eğitim Üniversitemizin Ürgüp- Nevşehir yerleşkesinde gerçekleştirilecektir.

Eğitimin Hedefi

Fertlerin ve toplumun temel sağlık bilgisinin artırılması, ilk yardım bilgi ve becerisinin topluma öğretilmesi, tüm kamu ve özel kurum/kuruluşlarında personel sayılarına göre ilk yardımcı bulundurulması ile kazalara bağlı ölüm ve sakatlık riskinin azaltılması; bu noktadan hareketle ilk yardımcı yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Hedef Grup

En az ilkokul/ ilköğretim mezunu 18 yaşından büyük herkes katılabilir.

Katılımcı Sayısı 

En az 14, en fazla 21 kişi 

Gelen başvuru sayısının 21’in üzerinde olması durumunda; kesin kayıt tarih sırasına göre ilk 21 kişi eğitime alınacak, diğer başvuru sahipleri ileri tarihte açılacak ilk eğitim listesine alınacaktır.

Ön Şart

Tüm katılımcılar Covid-19 Tedbirleri kapsamında alınan ilave eğitim kurallarına uyacaklarını ekli taahütname ile bildirmek ve yerleşkeye girişte HES kodu ibraz etmek zorundadırlar. 

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

Taahhütnameyi indirmek için lütfen tıklayınız.

Ayrıca ''İlk Yardımcı Kimlik Kartı''nda kullanılmak üzere, kimlik kullanımına uygun bir fotoğrafın JPG formatında sem@kapadokya.edu.tr adresine gönderilmedir.

Eğitimin İçeriği

 • Genel İlk Yardım Bilgileri
 • Hasta, Yaralı ve Olay Yeri Değerlendirmesi
 • Temel Yaşam Desteği
 • Kanamalarda İlk Yardım
 • Yaralanmalarda İlk Yardım
 • Yanık, Donma ve Sıcak Çarpmasında İlk Yardım
 • Kırık, Çıkık ve Burkulmalarda İlk Yardım
 • Bilinç Bozukluklarında İlk Yardım
 • Zehirlenmelerde İlk Yardım
 • Hayvan Isırıklarında İlk Yardım
 • Göz, Kulak ve Buruna Yabancı Cisim Kaçmasında İlk Yardım
 • Boğulmalarda İlk Yardım
 • Hasta ve Yaralı Taşıma Teknikleri

Eğitim, OED konularını da içermektedir. 

* OED konuları; OED tanıtımı, otomatik eksternal defibrilatörün kullanıldığı durumlar ve otomatik eksternal defibrilatör uygulaması. 

Eğitim,  29.07.2015 tarihli 29429 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İlk Yardım Yönetmeliği kapsamında düzenlenmektedir. 

Değerlendirme ve Belgelendirma

Eğitimin tamamına katılım zorunludur. 

Eğitimin tamamına katılım göstermeyenler sınava alınmayacak ve ücret iadesi yapılmayacaktır. 

Eğitim sonunda Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan teorik ve pratik sınavda başarılı olan katılımcılara, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve üç yıl geçerli “İlk Yardımcı Sertifikası” ve “İlk Yardımcı Kimlik Kartı” verilecektir. 

 • Eğitim sonunda katılımcıların başarılı sayılmaları için, teorik ve uygulamalı sınavların her birinden, 100 tam puan üzerinden 85 puan almış olmaları şartı aranır. Teorik sınavda başarılı olamayan katılımcılar uygulamalı sınava alınmaz.
 • Sınav kurallarına uymadığı için sınav gözetmen ekiplerince hakkında tutanak tutulan katılımcılar, ilk sınav hakkından başarısız olmuş sayılır.
 • Sınavlarda başarılı olamayan katılımcılar bir ay içerisinde tekrar sınava tabi tutulurlar. İki defa sınava girmesine rağmen başarısız olan katılımcılara yetki belgesi verilmez. Kişinin talebi olur ise merkez tarafından kursa katıldığına dair yazı verilir. İki sınavda başarısız olan katılımcı yeniden eğitime katılır.
 • Teorik sınav soruları, müdürlük tarafından oluşturulan soru havuzundan sınav gözetim ekibince belirlenir.
 • Uygulama sınavları; temel yaşam desteği, OED kullanımı, hava yolu tıkanıklığı ve taşıma teknikleri-araç içinden yaralı çıkarma konuları mutlaka olmak kaydıyla beceri gerektiren konularda İlk Yardım Yönetmeliği Ek-7a ve Ek-7c’de yer alan formlar esas alınarak yapılır.

Eğitim Takvimi

Eğitim 3 günde, belirtilen saatler arasında tamamlanacaktır.

1. Gün: 15 Şubat 2021 Pazartesi, Ders saatleri; 13:35- 18:20  

2. Gün: 16 Şubat 2021 Salı, Ders saatleri; 09:00- 14:30 

3. Gün: 17 Şubat 2021 Çarşamba, Ders saatleri; 12:30- 17:15

Sınav: 17 Şubat 2021 Çarşamba, 17:30- 21:00

Kayıt İşlemleri 

Kesin kayıt işlemleri için son tarih 13 Şubat 2021 Cumartesi saat 12:00’dir. Bu tarihe kadar kesin kayıt işlemlerinin ve ödemenin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Eğitim ücreti Kapadokya Üniversitesi hesabına EFT/Havale yolu ile yapılabileceği gibi ödeme sayfamız üzerinden kredi kartı ile de yapılabilir.

Not: Covid-19 Tedbirleri kapsamında;

 • Muhasebe birimimiz nakit tahsilat kabul etmemektedir. Ödemenizi sadece EFT / Havale veya kredi kartı ile internet üzerinden yapmanız gerekmektedir.
 • SEM Ofisimiz şahsi başvuru kabul etmemektedir. Başvurularınızı kredi kartı ile ödeme seçeneğini kullanarak elektronik ortamda yapabilir veya e-posta aracılığı ile kolaylıkla bize ulaştırabilirsiniz.

Eğitim ücretini kredi kartı ile ödemek isteyen katılımcılarımız SATIN AL kısmına tıklayarak sayfamıza üye olmalarının ardından ödeme sayfamıza yönlendirileceklerdir. Ödeme işleminin başarıyla sonuçlanmasının ardından kesin kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bir sorunla karşılaşmanız halinde iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir sem@kapadokya.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. (Kapadokya Üniversitesi eğitim satın alım işleminizle ilgili sizden telefonda veya e-posta yoluyla kredi kartı bilgilerinizi talep etmez.)

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımıza e-posta üzerinden “Eğitim Başvuru Formu” ve “Covid- 19 tedbirleri kapsamında belirlenen eğitim kurallarına uyulacağına dair taahhütname” gönderilecektir.

Kesin kayıt işleminin tamamlanabilmesi için söz konusu başvuru formunun ve taahhütnamenin eksiksiz olarak doldurularak imzalanması ve ödeme dekontu ile sem@kapadokya.edu.tr e- posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımız için hesap bilgilerimiz;

Kapadokya Üniversitesi

(Alıcı kısmına yazılmalıdır.)

TR70 0006 2001 0410 0006 2978 01

(IBAN)

Açıklama kısmına eğitime katılacak kişinin ADI-SOYADI ve katılmak istediği eğitimin adı (İlk Yardım) yazılmalıdır.

Kayıt iptalleri için son tarih 13 Şubat 2021 Cumartesi saat 14:00’tür. İptal taleplerini önce sözlü bildirilmesi ardından yazılı olarak talebin sem@kapadokya.edu.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Belirtilen süre içinde gelen iptal taleplerinde ücret iadesi kesintisiz olarak yapılacaktır. (*) Bu tarihten sonra gelen iptal talepleri dikkate alınmayacak, ücret iadesi yapılmayacaktır.

Eğitimin açılıp açılmayacağı bilgisi kesin kayıt yaptıran katılımcılara 13 Şubat 2021 Cumartesi saat 15:00’den itibaren bildirilecektir. Eğitimin açılmaması durumunda ödemesini yapan katılımcılara ücretleri kesintisiz iade edilecektir. (*)

(*) İade işlemlerinde kredi kartından ödeme yapanlara iadeleri kredi kartlarına, EFT/Havale ile ödeme yapanların iadeleri dekontta yer alan IBAN’a yapılacaktır.

Detaylı bilgi almak ve eğitime başvurmak için;

Eğitim Başvuru Formunu doldurabilir, - girdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden size en kısa sürede dönüş yapılacaktır -

sem@kapadokya.edu.tr adresine e-postalarınızı gönderebilir,

0384 353 5009 – 1192 Dahili / 0216 588 0010 / 0537 598 6671 numaralı telefonlarımızdan bizi arayabilir ya da whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Eğitimin Ücreti, kişi başı ücret olup, KDV Dahildir.

KÜN çalışan, öğrenci ve mezunlarına eğitim ücreti üzerinden %20 indirim uygulanacaktır.

İndirimden yararlanmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Eğitimin Ücreti

375,00 TL'dir.

SATIN AL

Kapadokya SEM E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız