SOGEP Projesi

SOGEP Nedir?

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP), T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Kalkınma Ajansları tarafından 81 ilde yürütülen bir hibe programıdır.

Programın öncelikleri;

 • İstihdam Edilebilirliği Artırmak
 • Sosyal Girişimcilik ve Yenilikçilik
 • Sosyal İçerme
 • Sosyal Sorumluluk

Mutfağın Genç Uzmanları Yetişiyor!

Üniversitemiz tarafından, Ahiler Kalkınma Ajansı 2021 SOGEP Programı kapsamında desteklenen “Mutfağın Genç Uzmanları Yetişiyor” başlıklı bir proje yürütülmektedir.

Projemizin genel amacı; gastronomi alanına yatkınlığı olup, istihdam alanı bulamamış, 18-29 yaş arasındaki gençlerimize bölge mutfağı dâhil aşçılık mesleğini öğrenmeleri, yüksek kalitede yöresel ürün üretmeleri ve girişimcilik konusunda yetkinlik kazanmalarına katkı sağlamaktır.

Projenin hedeflerine yönelik 300 saatlik bir eğitim programı hazırlanmış olup, bu eğitimin sonunda gençlerimizin projenin hedef yetkinliklerini edinmesi hedeflenmektedir. Eğitim müfredatı, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından standartları belirlenen 4. Seviye “Aşçı” belgesi sınavına uygun olarak da tasarlanmıştır.

Başvuru Koşulları

Eğitim programına katılacakların;

 • En az 18, en fazla 29 yaşında,
 • En az lise ve dengi kurumlardan mezunu olması gerekmektedir.

Başvuru Değerlendirme

Başvurular, proje ekibi tarafından değerlendirilecek ve eğitime kabul edilen adaylara başvuru esnasında paylaşmış oldukları iletişim bilgilerine göre e-posta ve/veya SMS yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.

Başvurularda herhangi bir işte çalışmayan ve kadın adaylara öncelik tanınacaktır.

Başvuru belgeleri:

 1. Lise ve dengi kurumlardan mezuniyet belgesi (Resmi kurumlardan aslı gibidir onaylı olmalı)
 2. Nüfus Cüzdanı

Belgeler Uçhisar Sanat Yerleşkesine elden teslim edilecektir.

Adres: Uçhisar Belediyesi Arkası, Aşağı Mahallesi, 50240 Uçhisar/Nevşehir

Eğitim Tarihleri 

Eğitim Başlangıç Tarihi      : 7 Kasım 2022 Pazartesi

Eğitim Bitiş Tarihi              :  6 Ocak 2023 Cuma

Belirtilen tarih aralığında hafta içi 09:00-16:00 saatleri arasında günde 7 saat yapılacak derslerle, toplam 300 saatlik eğitim tamamlanacaktır.

Resmî tatil günlerinde ders yapılmayacaktır.

Detaylı ders programı eğitime kabul edilen katılımcılarla paylaşılacaktır.

Eğitim Yeri

Kapadokya Üniversitesi

Uçhisar Sanat Yerleşkesi

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Katılımcı Sayısı 

Eğitim programı en az 15 kişinin katılımı ile başlatılacak en fazla 40 kişi kabul edilecektir.

Kontenjanımız 40 kişiyle sınırlıdır.

Eğitim Koşulları;

 • Başvurusu kabul edilen adayların eğitimin en az %70’lık kısmına katılması zorunludur. Bir katılımcı en fazla 90 ders saati devamsızlık yapabilir.
 • Eğitimin ilk 30 saatine mazeret belirtmeden katılmayan adaylar, eğitim fırsatını kullanmamış kabul edilecek, yerlerine yedek listeden adaylar eğitime davet edilecektir.
 • Katılımcıların eğitimin programına uymaları, verilen görevleri yerine getirmeleri ve kendilerine tanınan bu imkânı en iyi şekilde değerlendirmeleri beklenmektedir.
 • Katılım şartını yerine getiren katılımcılar adına eğitim sonunda Kapadokya Üniversitesi tarafından katılım belgesi düzenlenecektir.

Nasıl Başvurabilirim? 

Detayları açıklanan programa uygun olan adayların 1 Kasım 2022 Salı gününe kadar üst köşede yer alan “Ön Başvuru” butonuna tıklayarak "İsim-Soyisim", "Cep Telefonu", "Email" bilgilerini tam ve eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir.

Sistem üzerinden başvuru yapan adayların "Başvuru Değerlendirme" başlığında belirtilen belgelerin taramalarını gastronomi@kapadokya.edu.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

Adaylar aynı zamanda mezun oldukları okula müracaat ederek başvuruda bulunabilirler.

Başvurusu kabul edilen adaylardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. 

Sorularınız için gastronomi@kapadokya.edu.tr  adresine e-posta gönderebilirsiniz. 

 

Kapadokya SEM E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız