İHA-1 Ticari İnsansız Hava Aracı Pilotu Eğitimi/ Kayseri

Eğitimin Kodu

SMİH-802

Eğitimin Süresi

36 Saat Teorik (SHT-İHA kapsamında) 

4 Saat Uçuş Eğitimi 

Toplam 40 Saat

Eğitim Yeri

Kapadokya Üniversitesi, Kayseri Öğrenci Merkezi 

Mimarsinan Mahallesi Tarsus Sokak No:88/A Kocasinan/ KAYSERİ

Eğitimin Hedefi

İnsansız hava aracı kullanacak pilotların ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoritelerinin düzenlemelerine uygun biçimde havacılık emniyeti bilinciyle eğitim almalarını ve sertifikalandırılmalarını sağlamaktır.

Hedef Grup

Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) ile 25 kg arasında ticari amaçlı insansız hava aracı kullanmak isteyen 15 yaşından büyük herkes katılabilir.

Katılımcı Sayısı

En az 12, en fazla 20 kişidir.

Özel Şartlar

Eğitime kesin kaydını yapan tüm katılımcıların eğitim başlamadan önce;

 • SHGM’nin İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı Madde 14/1’de belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olduğunu gösteren arşiv kayıtlı adli sicil belgesi,
 • Covid- 19 tedbirleri kapsamında belirlenen kurallara uyulacağına dair taahhütnameyi imzalayarak,

iha@kapadokya.edu.tr adresine göndermeleri, belge asıllarını eğitimin ilk günü teslim etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca İHA Ticari Pilot Sertifikasında kullanılmak üzere, kimlik kullanımına uygun bir fotoğrafın JPG formatında iha@kapadokya.edu.tr adresine gönderilmelidir.

Değerlendirme ve Belgelendirme

Eğitimlere katılım zorunludur. Sertifika sınavına hak kazanabilmek için katılımcının eğitimlere en az %90 oranında katılım sağlaması gerekmektedir. (Bir katılımcı eğitim süresince toplam en fazla 3 ders saati devamsızlık yapabilir.)  Bu kurala uymayan katılımcılar sınav hakkını kaybetmiş olur ve eğitim ücreti iadesi yapılmaz.

Eğitim sonunda sınav yapılacak olup geçme notu 100 üzerinden 70 olarak uygulanacaktır.

70 altı puan alanlara ücretsiz iki sınav hakkı daha tanınacaktır.

Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara;

 • İHA Kurs Bitirme Sertifikası 

verilecektir.

Eğitim Takvimi

Başlangıç Tarihi: 15 Kasım 2021 Pazartesi

Bitiş Tarihi         : 19 Kasım 2021  Cuma 

Günde 8 ders yapılarak (09:30-18:00 arasında) eğitim 5 günde tamamlanacaktır.

Detaylı takvim kesin kayıt yaptıran katılımcılarla paylaşılacaktır. 

Eğitim İçeriği

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatına (SHT-İHA) uygun olarak, talimatta yer alan sürelerde verilecektir.

SHT-İHA talimatına ulaşmak, eğitim içerik ve ders saatleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

 • İHA Tanıtım
 • Hava Hukuku ve Sorumluluklar
 • Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri
 • Meteoroloji
 • ATC Usulleri ve Havacılık Freyzyolojisi
 • Seyrisefer ve Operasyon
 • Kumanda Edilebilir Sistemler
 • İtki Sistemleri
 • Aviyonik Sistemler
 • Bakım ve Onarım

Teorik derslere ilave 4 saat Uçuş Eğitimi

Kayıt İşlemleri

Kesin kayıt işlemleri için son tarih 12 Kasım 2021 Cuma saat 18:00’dir. Bu tarihe kadar kesin kayıt işlemlerinin ve ödemenin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Eğitim ücreti Kapadokya Üniversitesi hesabına EFT/Havale yolu ile yapılabileceği gibi ödeme sayfamız üzerinden kredi kartı ile de yapılabilir. Bonus, Maximum, World, CardFinans, Ziraat Bankkart kredi kartı sahiplerine eğitim ücretini peşin fiyatına 3 eşit taksitle ödeme imkânı sunulmuştur.

Eğitim ücretini kredi kartı ile ödemek isteyen katılımcılarımız SATIN AL kısmına tıklayarak sayfamıza üye olmalarının ardından ödeme sayfamıza yönlendirileceklerdir. Ödeme işleminin başarıyla sonuçlanmasının ardından, özel şartlar bölümünde belirtilen evrakları iha@kapadokya.edu.tr adresine göndermenizle kesin kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bir sorunla karşılaşmanız halinde iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir iha@kapadokya.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. (Kapadokya Üniversitesi eğitim satın alım işleminizle ilgili sizden telefonda veya e-posta yoluyla kredi kartı bilgilerinizi talep etmez.)

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımıza e-posta üzerinden “Eğitim Başvuru Formu” gönderilecektir.

Kesin kayıt işleminin tamamlanabilmesi için söz konusu başvuru formunun eksiksiz olarak doldurularak imzalanması ve ödeme dekontu ile özel şartlar bölümünde belirtilen evraklarla iha@kapadokya.edu.tr e- posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımız için hesap bilgilerimiz;

Kapadokya Üniversitesi

(Alıcı kısmına yazılmalıdır.)

TR70 0006 2001 0410 0006 2978 01

(IBAN)

Açıklama kısmına eğitime katılacak kişinin ADI-SOYADI ve katılmak istediği eğitimin adı (İHA-1 Kayseri) yazılmalıdır.

Kayıt iptalleri için son tarih 13 Kasım 2021 Cumartesi 12:00’dir. İptal taleplerinin önce sözlü bildirilmesi ardından yazılı olarak iha@kapadokya.edu.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Belirtilen süre içinde gelen iptal taleplerinde ücret iadesi kesintisiz olarak yapılacaktır. (*) Bu tarihten sonra gelen iptal talepleri dikkate alınmayacak, ücret iadesi yapılmayacaktır.

Eğitimin açılıp açılmayacağı bilgisi kesin kayıt yaptıran katılımcılara 13 Kasım 2021 Cumartesi saat 14:00’den itibaren bildirilecektir. Eğitimin açılmaması durumunda ödemesini yapan katılımcılara ücretleri kesintisiz iade edilecektir. (*)

(*) İade işlemlerinde kredi kartından ödeme yapanlara iadeleri kredi kartlarına, EFT/Havale ile ödeme yapanların iadeleri dekontta yer alan IBAN’a yapılacaktır.

Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için;

Eğitim Başvuru Formunu doldurabilir, - girdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden size en kısa sürede dönüş yapılacaktır -

iha@kapadokya.edu.tr adresine e-posta gönderebilir,

0384 353 5009 – 1192 Dahili / 0216 588 0010 / 0530 143 9886 / 0537 598 6671 numaralı telefonlarımızdan bizi arayabilir ya da whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Eğitimin Ücreti, kişi başı ücret olup, KDV Dahildir.

Kamu çalışanlarına %10, KÜN çalışan, öğrenci ve mezunlarına eğitim ücreti üzerinden %20 indirim uygulanacaktır. İndirimden yararlanmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Katılımcılar sadece bir indirim hakkından yararlanabilir, indirim hakları birleştirilemez.

Eğitimin Ücreti

1.000,00 TL'dir.

Bonus kart'a 2,3 taksit.
Bankkart'a 2,3 taksit.
CardFinans'a 2,3 taksit.
Maximum Kart'a 2,3 taksit.
World Kart'a 2,3 taksit.
SATIN AL

Kapadokya SEM E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız