İHA-0 Ticari İnsansız Hava Aracı Pilotu Eğitim Programı/ Uzaktan Eğitim

Eğitimin Kodu

SMİH-801

Eğitimin Süresi

Toplam Eğitim Süresi: 16 Saat 

Teorik Eğitim             : 13 Saat

Uygulama Eğitimi      : 1 Saat

Uçuş Eğitimi              : 2 Saat

Eğitim Yöntemi

Eğitimin teorik dersleri, belirlenen gün ve saatlerde uzaktan eğitim öğretim sistemimiz üzerinden, canlı olarak sanal sınıf ortamında yapılacaktır. 

Kapadokya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Öğretim sistemine masa üstü, diz üstü bilgisayarlardan, tablet ve cep telefonundan erişmek mümkündür. Kullanıcı dostu olan sistemin işleyişi ile ilgili tüm katılımcılara detaylı bilgilendirme e-posta yoluyla yapılacaktır.

Katılımcılar ders esnasında sorularını, kendi tercihlerine göre görüntülü, sesli ve yazılı olarak iletebilecek, derse aktif olarak katılabileceklerdir.

Her bir katılımcıya kullanıcı adı ve şifre tanımlanacak olup, belirlenen gün ve saatlerde derse bizzat bağlanmaları ve dersleri tamamlamaları gerekmektedir. Derse katılım performansları sistem tarafından kullanıcı bazında takip edilmekte olup, eğitime bağlı kalma süreleri, izleme ve takip verileri ile yoklama durumları, uçuş eğitimi yoklama listeleri SHGM ile paylaşılacaktır.

Eğitimin 2 saatlik UÇUŞ EĞİTİMİ İstanbul Sabiha Gökçen ve Mustafapaşa yerleşkelerimizde yüz yüze eğitim olarak gerçekleşecektir. 

Katılımcılarımızın başvuru esnasında uçuş eğitimi için tercih ettikleri yerleşkemizi bize yazılı olarak bildirmeleri gerekmektedir. 

Yazılı metin örneği kesin kayıt yapan katılımcılarımızla paylaşılacaktır.

Eğitimin Hedefi

İnsansız hava aracı kullanacak pilotların ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoritelerinin düzenlemelerine uygun biçimde havacılık emniyeti bilinciyle eğitim almalarını ve sertifikalandırılmalarını sağlamaktır.

Hedef Grup

Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) ile 4 kg arasında ticari amaçlı insansız hava aracı kullanmak isteyen, 12 yaşından büyük herkes katılabilir.

Katılımcı Sayısı

En az 15, en fazla 30 kişidir.

Özel Şartlar

Eğitime kesin kaydını yapan tüm katılımcıların eğitim başlamadan önce;

 • SHGM’nin İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı Madde 14/1’de belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olduğunu gösteren arşiv kayıtlı adli sicil belgesi,
 • Covid- 19 tedbirleri kapsamında belirlenen kurallara uyulacağına dair ekli taahhütnameyi imzalayarak,

tarannmış hallerini iha@kapadokya.edu.tr adresine, belge asıllarını; 

Kapadokya Üniversitesi

İHA Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi

50420 Mustafapaşa- Ürgüp/ Nevşehir

adresine göndermeleri gerekmektedir.

Ayrıca İHA Ticari Pilot Sertifikasında kullanılmak üzere, kimlik kullanımına uygun bir fotoğrafın JPG formatında iha@kapadokya.edu.tr adresine gönderilmedir.

Değerlendirme ve Belgelendirme

Eğitimlere katılım zorunludur.

Her bir katılımcıya kullanıcı adı ve şifre tanımlanacak olup teorik bölüm için, belirlenen gün ve saatlerde derse bizzat bağlanmaları ve dersleri tamamlamaları gerekmektedir. Derse katılım performansları sistem tarafından kullanıcı bazında takip edilmekte olup, katılımcıların derslere en az %90 oranında canlı katılım sağlamaları gerekmektedir. Toplam 60 dakikadan fazla eğitimi canlı izlemeyenlere, 60 dakikadan az olan kaçırdıkları dersi asenkron olarak izleyip tamamlamayanlara ve yine yüz yüze eğitim olarak düzenlenen 2 derslik uçuş eğitiminin %100'ne katılmayanlara, sınavda başarılı olsalar dahi sertifika düzenlenmeyecek, eğitim ücreti iade edilmeyecektir.

Eğitim sonunda sınav yapılacak olup geçme notu 100 üzerinden 70 olarak uygulanacaktır.

70 altı puan alanlara ücretsiz bir sınav hakkı daha tanınacaktır.

Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara;

 • İHA- 0 Ticari Pilot Sertifikası
 • Radyo ve Telsizle Haberleşme Sertifikası

verilecektir.

Eğitim Takvimi

Başlangıç Tarihi: 2 Şubat 2021 Salı

Bitiş Tarihi         : 4 Şubat 2021 Perşembe

4 Şubat 2021 Perşembe günü hariç dersler saat 09:30-17:30 arasında gerçekleştirilecektir.

4 Şubat 2021 Perşembe günü katılımcı sayısına göre oluşturulacak gruplara 2 saatlik uçuş eğitimi verilecektir. 

Detaylı ders programı eğitime kesin kayıt yaptıranlarla paylaşılacaktır. 

Eğitim İçeriği

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan MEB bünyesinde onaylanan eğitim içeriğine uygun olarak, talimatta yer alan sürelerde verilecektir.

MEB bünyesinde onaylanan eğitim içeriğine ulaşmak için tıklayınız.

 • İHA Tanıtım
 • Havacılık Kuralları
 • Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri
 • Genel Meteoroloji Bilgisi
 • Hava Trafik Kontrol (ATC) Usulleri ve Havacılık Freyzyolojisi
 • Uçuş Operasyonu
 • Kumanda Edilebilir Sistemler
 • İtki Sistemleri
 • Aviyonik Sistemler
 • Kontrol, Bakım ve Onarım
 • Uçuş Eğitimi

Kayıt İşlemleri

Kesin kayıt işlemleri için son tarih 27 Ocak 2021 Çarşamba saat 18:00’dir. Bu tarihe kadar kesin kayıt işlemlerinin ve ödemenin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Eğitim ücreti Kapadokya Üniversitesi hesabına EFT/Havale yolu ile yapılabileceği gibi ödeme sayfamız üzerinden kredi kartı ile de yapılabilir. Bonus, Maximum, World, CardFinans, Ziraat Bankkart kredi kartı sahiplerine eğitim ücretini peşin fiyatına 4 eşit taksitle ödeme imkânı sunulmuştur.

Eğitim ücretini kredi kartı ile ödemek isteyen katılımcılarımız SATIN AL kısmına tıklayarak sayfamıza üye olmalarının ardından ödeme sayfamıza yönlendirileceklerdir. Ödeme işleminin başarıyla sonuçlanmasının ardından, özel şartlar bölümünde belirtilen evrakları iha@kapadokya.edu.tr adresine göndermenizle kesin kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bir sorunla karşılaşmanız halinde iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir iha@kapadokya.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. (Kapadokya Üniversitesi eğitim satın alım işleminizle ilgili sizden telefonda veya e-posta yoluyla kredi kartı bilgilerinizi talep etmez.)

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımıza e-posta üzerinden “Eğitim Başvuru Formu” gönderilecektir.

Kesin kayıt işleminin tamamlanabilmesi için söz konusu başvuru formunun eksiksiz olarak doldurularak imzalanması ve ödeme dekontu ile özel şartlar bölümünde belirtilen evraklarla iha@kapadokya.edu.tr e- posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımız için hesap bilgilerimiz;

Kapadokya Üniversitesi

(Alıcı kısmına yazılmalıdır.)

TR70 0006 2001 0410 0006 2978 01

(IBAN)

Açıklama kısmına eğitime katılacak kişinin ADI-SOYADI ve katılmak istediği eğitimin adı (İHA-0 Uzaktan Programı) yazılmalıdır.

Kayıt iptalleri için son tarih 28 Ocak 2021 Perşembe saat 10:30’dur. İptal taleplerini önce sözlü bildirilmesi ardından yazılı olarak talebin iha@kapadokya.edu.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Belirtilen süre içinde gelen iptal taleplerinde ücret iadesi kesintisiz olarak yapılacaktır. (*) Bu tarihten sonra gelen iptal talepleri dikkate alınmayacak, ücret iadesi yapılmayacaktır.

Eğitimin açılıp açılmayacağı bilgisi kesin kayıt yaptıran katılımcılara 28 Ocak 2021 Perşembe saat 12:00’den itibaren bildirilecektir. Eğitimin açılmaması durumunda ödemesini yapan katılımcılara ücretleri kesintisiz iade edilecektir. (*)

28 Ocak 2021 saat 14:00 itibariyle eğitime kesin kayıt yaptıranların listesi SHGM gönderilecektir.

(*) İade işlemlerinde kredi kartından ödeme yapanlara iadeleri kredi kartlarına, EFT/Havale ile ödeme yapanların iadeleri dekontta yer alan IBAN’a yapılacaktır.

Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için;

Eğitim Başvuru Formunu doldurabilir, - girdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden size en kısa sürede dönüş yapılacaktır -

iha@kapadokya.edu.tr adresine e-posta gönderebilir,

0384 353 5009 – 1192 Dahili / 0216 588 0010 / 0530 143 9886 / 0537 598 6671 numaralı telefonlarımızdan bizi arayabilir ya da whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Eğitim ücreti kişi başı ücret olup, KDV Dahildir.

KÜN çalışan, öğrenci ve mezunlarına eğitim ücreti üzerinden %20 indirim uygulanacaktır. İndirimden yararlanmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.Kapadokya SEM E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Onay vermeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz
Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız