İHA-2 Ticari İnsansız Hava Aracı Pilotu Eğitimi (Teorik) / İstanbul Sabiha Gökçen Yerleşkesi-1

Eğitimin Kodu

SMİH-803

Eğitimin Süresi

Toplam Eğitim Süresi: 90 Saat

Eğitim Yeri

Eğitim Üniversitemizin İstanbul Sabiha Gökçen yerleşkesinde gerçekleştirilecektir.

Mustafapaşa- Ürgüp yerleşkemizde yapılacak eğitime katılmak ve bilgi almak için tıklayınız. 

Eğitimin Hedefi

İnsansız hava aracı kullanacak pilotların ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoritelerinin düzenlemelerine uygun biçimde havacılık emniyeti bilinciyle eğitim almalarını ve İHA-2 sınıfı pilotluk eğitiminin teorik bilgi kısmı için sertifikalandırılmalarını sağlamaktır.  

Üniversitemiz teorik eğitim için yetkilendirilmiş olup, İHA-2 pilot lisansı gerekliliklerinden 36 saatlik uçuş eğitimi bu eğitimin kapsamı dışındadır. Uçuş eğitiminin SHGM tarafından yetkilendirilmiş İHA ve sistemlerinin üreticisinden veya yetkili temsilcisinden alınması gerekmektedir.

Hedef Grup

Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) ile 150 kg arasında ticari amaçlı insansız hava aracı kullanmak isteyen 18 yaşından büyük herkes katılabilir.

Katılımcı Sayısı

En az 6, en fazla 15 kişidir.

Özel Şartlar

Eğitime kesin kaydını yapan tüm katılımcıların eğitim başlamadan önce;

her iki taahhütnameyi imzalayarak kimlik fotokopisi ile birlikte iha@kapadokya.edu.tr adresine göndermeleri, belge asıllarını eğitimin ilk günü teslim etmeleri gerekmektedir.

Değerlendirme ve Belgelendirme

Eğitimlere katılım zorunludur. Sertifika sınavına hak kazanabilmek için katılımcının eğitimlere en az %90 oranında katılım sağlaması gerekmektedir. (Bir katılımcı eğitim süresince toplam en fazla 9 ders saati devamsızlık yapabilir.) Bu kurala uymayan katılımcılar sınav hakkını kaybetmiş olur ve eğitim ücreti iadesi yapılmaz.

Eğitim sonunda sınav yapılacak olup geçme notu 100 üzerinden 70 olarak uygulanacaktır.

70 altı puan alanlara ücretsiz iki sınav hakkı daha tanınacaktır.

Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara;

 • İHA Kurs Bitirme Sertifikası 

verilecektir.

Eğitim Takvimi

Başlangıç Tarihi : 11 Kasım 2021 Perşembe 

Bitiş Tarihi           : 22 Kasım 2021 Pazartesi 

Hafta sonu da dahil aralıksız 12 gün boyunca saat 09:30-18:00 arası ders yapılarak 90 saatlik eğitim programı tamamlanacaktır.

Sınav Tarihi : 22 Kasım 2021 Pazartesi

Detaylı ders programı kesin kayıt yapan katılımcılarımız ile paylaşılacaktır.

Eğitim İçeriği

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatına (SHT-İHA) uygun olarak, talimatta yer alan sürelerde verilecektir.

SHT-İHA talimatına ulaşmak, eğitim içerik ve ders saatleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

 • Hava Aracı Genel Bilgisi- Gözde ve Sistemler- Elektrik ve Motor (Enerji Sistemi)- Acil Durum Donanımı
 • Operasyonel Usuller (İşletme Yöntemleri) 
 • Uçuş Planlama ve İzleme
 • Meteoroloji 
 • Hava Hukuku ve ATC Usulleri 
 • Seyrüsefer
 • Uçuş Prensipleri
 • İnsan Performansı ve Kısıtlamaları 
 • İletişim
 • Bakım ve Onarım

Kayıt İşlemleri

Kesin kayıt işlemleri için son tarih 8 Kasım 2021 Pazartesi saat 18:00’dir. Bu tarihe kadar kesin kayıt işlemlerinin ve ödemenin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Eğitim ücreti Kapadokya Üniversitesi hesabına EFT/Havale yolu ile yapılabileceği gibi ödeme sayfamız üzerinden kredi kartı ile de yapılabilir. Bonus, Maximum, World, CardFinans, Ziraat Bankkart kredi kartı sahiplerine eğitim ücretini peşin fiyatına 4 eşit taksitle ödeme imkânı sunulmuştur.

Eğitim ücretini kredi kartı ile ödemek isteyen katılımcılarımız SATIN AL kısmına tıklayarak sayfamıza üye olmalarının ardından ödeme sayfamıza yönlendirileceklerdir. Ödeme işleminin başarıyla sonuçlanmasının ardından, özel şartlar bölümünde belirtilen evrakları iha@kapadokya.edu.tr göndermenizle kesin kayıt işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bir sorunla karşılaşmanız halinde iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir iha@kapadokya.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. (Kapadokya Üniversitesi eğitim satın alım işleminizle ilgili sizden telefonda veya e-posta yoluyla kredi kartı bilgilerinizi talep etmez.)

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımıza e-posta üzerinden “Eğitim Başvuru Formu” gönderilecektir.

Kesin kayıt işleminin tamamlanabilmesi için söz konusu başvuru formunun eksiksiz olarak doldurularak imzalanması ve ödeme dekontu ile özel şartlar bölümünde belirtilen evraklarla iha@kapadokya.edu.tr e- posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Eğitim ücretini EFT/ Havale yoluyla ödemek isteyen katılımcılarımız için hesap bilgilerimiz;

Kapadokya Üniversitesi

(Alıcı kısmına yazılmalıdır.)

TR70 0006 2001 0410 0006 2978 01

(IBAN)

Açıklama kısmına eğitime katılacak kişinin ADI-SOYADI ve katılmak istediği eğitimin adı (İHA-2 İstanbul) yazılmalıdır.

Kayıt iptalleri için son tarih 9 Kasım 2021 Salı saat 10:30’dur. İptal taleplerini önce sözlü bildirilmesi ardından yazılı olarak talebin iha@kapadokya.edu.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Belirtilen süre içinde gelen iptal taleplerinde ücret iadesi kesintisiz olarak yapılacaktır. (*) Bu tarihten sonra gelen iptal talepleri dikkate alınmayacak, ücret iadesi yapılmayacaktır.

Eğitimin açılıp açılmayacağı bilgisi kesin kayıt yaptıran katılımcılara 9 Kasım 2021 Salı saat 12:00’den itibaren bildirilecektir. Eğitimin açılmaması durumunda ödemesini yapan katılımcılara ücretleri kesintisiz iade edilecektir. (*)

(*) İade işlemlerinde kredi kartından ödeme yapanlara iadeleri kredi kartlarına, EFT/Havale ile ödeme yapanların iadeleri dekontta yer alan IBAN’a yapılacaktır.

Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için;

Eğitim Başvuru Formunu doldurabilir, - girdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden size en kısa sürede dönüş yapılacaktır -

iha@kapadokya.edu.tr adresine e-posta gönderebilir,

0384 353 5009 – 1192 Dahili / 0216 588 0010 / 0537 598 6671 numaralı telefonlarımızdan bizi arayabilir ya da whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 • En az 2 kişiden oluşan gruplara eğitim ücreti üzerinden %10,
 • Kamu personeline %10,
 • KÜN çalışan, öğrenci ve mezunlarına eğitim ücreti üzerinden %20 indirim uygulanacaktır.

Uygulanan indirim hakları birleştirilemez, sadece bir alandaki indirimden yararlanabilirsiniz.

Grup indirimi dışındaki indirimlerden yararlanabilmek için geçerli kurum kimlik kartınızın fotokopisini sem@kapadokya.edu.tr adresimize göndermeniz gerekmektedir.
İndirimden yararlanmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Eğitim ücreti kişi başı ücret olup KDV Dahildir. 

Kapadokya SEM E-Bülten Kayıt

Okulumuz hakkındaki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Kapadokya Üniversitesi veri sorumlusu sıfatıyla, verdiğiniz kişisel verilerin gizliliğini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununa (KVKK) uygun olarak ve büyük bir hassasiyetle koruyacaktır. Kişisel verileriniz, KVKK’ya uygun olarak işlenecek, sizleri Kapadokya Üniversitesi hakkındaki gelişmelerden e-posta veya telefon yoluyla haberdar etmek için kullanılacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız